Elektrárny připojené k distribuční síti jsou vhodné do objektů, kdy se čas spotřeby kryje s časem výroby – tzn. hlavní odběr je v době slunečního svitu. Elektrárny neobsahují baterie. Cenově vycházejí nejvýhodněji.
Tento typ elektráren je vhodné rozšířit o systém řízení přebytků. Veškerou přebytečnou vyrobenou elektřinu potom dokážeme směrovat například do TUV, akumulačních kamen, podlahového vytápění, přímotopů, klimatizací atd.
Hybridní systémy jsou fotovoltaické zdroje elektrické energie, které kombinují funkcionalitu ostrovní a standardní elektrárny. Pokud je výroba větší než spotřeba, ukládá se elektrická energie do akumulátorů. V případě nedostatku slunečního svitu jsou spotřebiče napájeny z baterií nebo z veřejné sítě. Nemusí docházet k žádným přetokům do veřejné sítě.
Ostrovní systémy jsou fotovoltaické zdroje elektrické energie, které nejsou přímo připojeny k veřejné distribuční síti. Veškerá elektřina je získávána z fotovoltaických panelů. Pokud je výroba větší než spotřeba, ukládá se elektřina do akumulátorů. V případě nedostatku slunečního svitu jsou spotřebiče napájeny z baterií. Díky tomuto systému budete mít elektřinu kdekoliv a kdykoliv bez ohledu na přítomnost distribuční sítě. Správně navržený systém je takový, kdy máte elektřinu v případě, když ji potřebujete.
Jde o systém, který rozšiřuje standardní typ elektráren o baterie. Ty uchovají nespotřebovanou elektřinu a umožňují její využití v době, kdy není dostatek vlastní vyrobené elektřiny, například v nočních hodinách. V zimním období se akumulátory mohou dobíjet v nízkém tarifu a umožní její využití v době dražšího proudu. Vaše FVE bude finančně zajímavější než doposud a stanete se ještě více nezávislými. V případě výpadku napětí ze strany distributora bude elektrárna fungovat jako záložní systém.